Styl shabby chic – czyli sfatygowany szyk

Shabby chic w swobodnym tłumaczeniu oznacza sfatygowany szyk. Powstał w latach 80tych i już wtedy projektantce Rachel Ashwell udało się zarazić miliony kobiet umiłowaniem do rzeczy starych, podniszczonych – z duszą. Za co kochamy shabby chic i jak stworzyć urokliwe i czarujące wnętrze w tym stylu…? Podpowiadamy!

Sztuka zaniedbania

Uchwycenie stylu shabby chic we wnętrzu nie jest łatwe. Wnętrza te na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie nieco zaniedbanych, przy ich komponowaniu łatwo otrzeć się również o kicz. Jeśli jednak pałamy żywą miłością do starych przedmiotów i chcemy zapewnić im szczególne miejsce w swoim domu, warto zaryzykować i odważyć się na aranżację przestrzeni według zasad shabby chic. Nagrodę stanowić będzie wnętrze pełne kobiecości i romantyzmu, w którym zagoszczą bibeloty i sprzęty opowiadające gościom sentymentalne historie. Jak zatem nauczyć się sztuki zaniedbania, która, paradoksalnie, wymagała będzie od nas dbałości?

Ściany, podłogi i drzwi w stylu shabby chic

Shabby chic jest także określeniem stosowanym do metody malowania, w której przez farbę prześwitują jej poprzednie warstwy. Efekt ten świetnie prezentował się będzie na ścianie i na wkomponowanych w nią, niewidocznych drzwiach, które również można pomalować farbą – taką opcję umożliwia model Sara Eco od DRE. W stylu shabby chic dominuje biel z odcieniami pastelowych kolorów, żółci lub szarości, obecne są również elementy kwiatowych zdobień. Wybierając podłogę sięgnijmy do wspomnianych inspiracji – delikatne motywy roślinne na jasnych panelach podkreślą urokliwy klimat pomieszczenia i wskażą na dbałość o detal.

Meble z duszą – czy tylko antyki?

Chociaż styl shabby chic definiowany jest przez stare przedmioty, nie oznacza to, że musimy sięgać jedynie po leciwe sprzęty i meble. Świetną alternatywą są modele stylizowane na nadgryzione zębem czasu – postarzane, z akcentami o wyblakłych kolorach. Pamiętajmy jednak, że shabby chic bazuje na bieli. Drewniane meble, bielone specjalną techniką, podkreślą czar aranżacji a porcelanowe wazony, czy zastawa z roślinnym, bladoróżowym motywem dopełnią klimat wnętrza.

Panele podłogowe Villeroy&Boch; wzór: Blue Leaf

Panele podłogowe Villeroy&Boch; wzór: Blue Leaf

Drzwi wewnętrzne DRE; model: Sara Eco